Főoldal / Hírek a megelőzésről / Veszélyes tévhitek a HPV-fertőzésről
Veszélyes tévhitek a HPV-fertőzésről

Veszélyes tévhitek a HPV-fertőzésről


A Human papillómavírus (HPV) nem csak azokat veszélyezteti, akik felelőtlenül váltogatják szexuális partnereiket; az óvszer csökkenti a fertőzés esélyét, de korántsem nyújt százszázalékos védelmet; harmincon túl pedig még egy negatív citológiai eredmény sem jelenthet teljes megnyugvást. Lerántjuk a leplet a leggyakoribb HPV-tévhitekről!

A HPV egy ritka fertőzés

A Humán papillómavírus napjaink gyakori vírusos eredetű, szexuális úton terjedő betegsége. Régóta ismert, hogy a méhnyakrákot a HPV-fertőzés okozza. Az aktív szexuális életet élő nők nagy része fertőződik valamikor élete során HPV-vel. Az esetek megközelítőleg 75 százalékában a vírusnak valamelyik rákkeltő típusa támadja meg az immunrendszert, és az összes daganatos megbetegedés 6 százaléka vezethető vissza a HPV-re.

A fertőzés után a szervezet ellenanyagot kezd termelni

Bárcsak ilyen egyszerű volna, de sajnos a természetes úton legyőzött fertőzések nem indítják be az immunrendszer védekezőképességét. Tehát bárki, bármikor újra elkaphatja, akár ugyanazt a (rákkeltő) vírustörzset is.

Az oltás felesleges

A védőoltás a HPV, illetve a később esetlegesen kialakuló méhnyakrák elleni védekezés egyik alappillére. Már Magyarországon is többféle HPV-védőoltás érhető el, a HPV-vírusok nagy száma és sokfélesége miatt azonban lehetetlen minden típust vakcinációval lefedni. Ennek ellenére a szakemberek hangsúlyozzák, mindenképpen érdemes oltással védekezni, mivel jelentősen csökkentik a fertőzés esélyét, hiszen a legmagasabb kockázatú típusoknak már a bejutását is megakadályozzák a sejtekbe. Az oltóanyag akkor működik a legnagyobb hatékonysággal, ha még a szexuális élet megkezdése előtt beadják. Fontos azonban kiemelni, hogy a HPV elleni oltás a már fennálló fertőzést vagy rákmegelőző elváltozást nem gyógyítja meg. Maximális hatását azok körében éri el, akik a beoltás idején nem fertőzöttek.

Csak szexuális úton kapható el

Bár a HPV valóban főként szexuális úton terjed, bőrkontaktus útján, illetve használati tárgyakon keresztül is továbbadható. Az óvszer ugyan csökkenti az esélyét annak, hogy elkapjuk a HPV-t, de nem zárja ki teljesen a kockázatát.

Nem érzek semmit, biztosan nem vagyok fertőzött

A méhnyakrák a fiatal-középkorú nőket, így a családokat támadja, és 15 évvel hamarabb jelentkezik, mint a mellrák. A fertőzöttség legtöbbször tünetmentes, és napokig, hónapokig akár évekig is elhúzódhat a vírus lappangási ideje. Sokan ezért nem is tudnak érintettségükről, és így adják tovább a vírust.

A HPV csak a nőket veszélyezteti

Tévedés, mert valóban ez a vírus felel a méhnyakrák 99 százalékáért, de méhnyakon kívül a végbélben, a fej-nyak régióban és a péniszen is tud daganatot okozni. Ráadásul a férfiak ugyanúgy vírushordozók, mint a nők.

A monogámia biztos védelmet jelent

Egyrészt, ahogy már jeleztük, a vírus nem csak szexuális érintkezés útján terjed. Másrészt a HPV-vel való fertőződés kockázata már a legelső szexuális aktusnál is fennáll, hiszen bármennyire is bízunk a partnerünkben, soha nem tudhatjuk, hogy korábban mennyire volt elővigyázatos.

HPV = méhnyakrák

A fertőzöttség nem jelent automatikusan méhnyakrákot. Rákkeltő képességük szerint ugyanis beszélhetünk alacsony, átmeneti és magas rizikójú HPV vírustörzsekről. Emellett a HPV-fertőzés az esetek 80-90 százalékában átmeneti jellegű, ami azt jelenti, hogy egy év után az immunrendszer felülkerekedik, és a vírus eltűnik a szervezetből. Mindössze 10-20 százalékában válik tartóssá, és okoz kórós sejtburjánzást.

Ha a citológia negatív, akkor biztosan nincs HPV-vírus a szervezetben

Egészségünk védelme érdekében tisztában kell lennünk azzal, hogy a hagyományos, TB által finanszírozott kenetcitológia nem megbízható, vagyis a leletünk álnegatív is lehet. A citológia a rákos esetek akár 30 százalékát nem fedezi fel. A rákmegelőző műtendő eseteknek pedig közel 50 százalékát véti el.  A megfelelő szűrési eljárást életkorspecifikusan kell megválasztani, 30 éves kor felett a citológia helyett elsődleges szűrési módszerként az úgynevezett HPV DNS-teszteket javasolják a szakemberek.

Csak a nőgyógyász tud HPV-tesztet végezni

Az 1998 óta Humán papillómavírus-diagnosztikával foglalkozó Neumann Diagnostics egy két tesztből álló méhnyakrák megelőzési módszert fejlesztett ki, amelynek opcionálisan egy otthoni mintavételes HPV teszt is lehet az első lépése. A Neumann Labs Easy HPV Test minden eddiginél megbízhatóbb, ráadásul néhány pillanat alatt, kényelmesen, egyszerűen, fájdalomtól és kellemetlenségtől mentesen elvégezhető. Az otthon levett minta vizsgálata professzionális körülmények között, laboratóriumban történik, és alkalmas az összes ismert magas kockázatú vírus jelenlétének kimutatására. Az eredmény emailben érkezik, pozitív minta esetén pedig javasolt nőgyógyászhoz fordulni, ahol második lépcsőben, a cég biomarker tesztjének elvégzésével szinte százszázalékos biztonsággal megállapítható a méhnyakrák kockázata.

Ez a két lépcsős eljárás a legújabb európai és amerikai ajánlásokat követi, 70 százalékkal több rákot megelőző szövettani elváltozást tud megtalálni, mint a kenetcitológia. Ennél hatékonyabb teszt ma nem létezik.