Kinek és miért érdemes elvégezni a p-tau181 Alzheimer-kockázati tesztet?
A p-tau181 Alzheimer-kockázati teszt egy új, biomarker alapú vérvizsgálat, amely az Alzheimer-kór korai kockázatának felmérésére szolgál. A teszt a p-tau181 nevű fehérje szintjét méri a vérben – ennek megemelkedése jelzi az agyban kialakuló kóros fehérje-felhalmozódást, ami az Alzheimer-kór korai jele. Kutatások szerint a plazmában mérhető p-tau181 előre jelezheti az Alzheimer-kór kialakulását, így ez a teszt egy kevésbé invazív módja a betegség kockázatának szűrésére ( Plasma pTau181 predicts Alzheimer’s progression in real-world memory clinic patients ). Az alábbiakban áttekintjük, kiknek javasolt különösen ez a vizsgálat, és miért lehet hasznos az eredmény számukra.
Családi halmozódás esetén – felkészülés a középtávú kockázatra
Akiknek a családjában előfordult Alzheimer-kór, azoknál a betegség kockázata átlagosan magasabb. Tudományos vizsgálatok kimutatták, hogy már egy érintett elsőfokú rokon (szülő vagy testvér) esetén is majdnem kétszeres az Alzheimer kialakulásának esélye a lakossági átlaghoz képest ( Relative risk for Alzheimer disease based on complete family history - PMC ). Két közeli rokon érintettsége pedig a kockázatot akár négyszeresére is emelheti ( Relative risk for Alzheimer disease based on complete family history - PMC ). A p-tau181 teszt ebben a csoportban segíthet felmérni az egyéni kockázatot: kimutatja, jelen vannak-e már azok a biológiai jelek (pl. a kóros tau-fehérje felszaporodása), amelyek évekkel megelőzhetik a tüneteket. Egy friss, 2024-es szakmai áttekintés szerint a kognitívan ép embereknél, akiknél kimutathatók az Alzheimer-kórra jellemző fehérjeeltérések (amyloid és p-tau pozitivitás), közel hatszoros valószínűséggel alakult ki enyhe kognitív zavar vagy demencia a követés során a biomarker-negatív személyekhez képest (Risk of conversion to mild cognitive impairment or dementia among subjects with amyloid and tau pathology: a systematic review and meta-analysis | Alzheimer's Research & Therapy | Full Text). Magyarán, akinek pozitív lesz a tesztje családi érintettség mellett, annál nagyobb az esély, hogy középtávon (akár ~10 éven belül) tünetek jelentkezhetnek. Ez értékes információ lehet a családi halmozódástól tartó embereknek: ha negatív a teszt, az megnyugvást adhat, ha pedig pozitív, az időben figyelmeztet a fokozott kockázatra, így előre fel lehet készülni (pl. gyakoribb ellenőrzés, életmódbeli óvintézkedések).
Fokozott stressz, kimerültség és “agyi köd” – az Alzheimer-kór kizárása
A modern életmód mellett sokan tapasztalnak tartós stresszt, krónikus fáradtságot vagy “agyi ködöt” (szellemi leterheltséget, lassultságot). Ezek a tünetek riasztóak lehetnek, de nem feltétlenül jelzik neurodegeneratív betegség jelenlétét. A krónikus stressz önmagában nem bizonyítottan okoz Alzheimer-kórt (Can stress cause dementia? | Alzheimer's Society) – gyakran inkább átmeneti kognitív funkcióromlást okoz, ami pihenéssel és stresszkezeléssel javulhat. Ennek ellenére érthető, ha valaki szeretné kizárni az Alzheimer lehetőségét a háttérben. A p-tau181 teszt hasznos eszköz lehet ebben a csoportban: ha az eredmény negatív, az megerősíti, hogy a tünetek hátterében nagy valószínűséggel nem Alzheimer-kór áll. Ez nyugalmat adhat az érintetteknek, és arra ösztönöz, hogy a panaszokat inkább életmódbeli tényezők (stressz, alvás, vitaminhiány stb.) okozta, reverzibilis problémaként kezeljék. Ha viszont a teszt pozitív lenne ebben a csoportban (ami kevésbé gyakori), akkor további neurológiai vizsgálatok indokoltak – de fontos tudni, hogy már a korai stádiumban fény derült a kockázatra, amikor még sok mindent lehet tenni a folyamat lassításáért.
Enyhe memória- vagy koncentrációzavar idősebb korban – a további vizsgálatok megalapozása
Az életkor előrehaladtával nem ritka az enyhe feledékenység vagy koncentrációs zavar. Az úgynevezett enyhe kognitív zavar (MCI) állapotában élők egy része idővel demenciává progrediál, mások viszont soha nem súlyosbodnak demenciává. A p-tau181 biomarker teszt ebben a helyzetben azért hasznos, mert segít eldönteni, szükséges-e további kivizsgálás vagy beavatkozás. Ha egy idősebb páciens memóriazavarral pozitív p-tau181 eredményt kap, az azt jelzi, hogy Alzheimer-kórhoz köthető agyi elváltozások állhatnak a tünetek hátterében – ilyenkor érdemes mielőbb neurológushoz, memória-klinikára fordulni további speciális vizsgálatokra (például MRI, PET vizsgálat vagy célzott kezelés mérlegelése). Ezzel szemben, ha a teszt negatív, az azt sugallja, hogy az adott memóriazavar nagy valószínűséggel nem Alzheimer-kór eredetű, lehet szó például az életkorral járó ártalmatlan feledékenységről vagy más, kezelhető okról. Egy klinikai kutatás szerint az enyhe kognitív zavarral élő betegek között sokkal nagyobb arányban alakult ki demencia azoknál, akiknek magas volt a plazma p-tau181 szintje: a küszöbértéket meghaladó p-tau181 szinttel bíró személyek 50,8%-a romlott demencia stádiumba a vizsgálati idő alatt, míg a küszöb alatti szinttel rendelkezőknek csupán 13,4%-a ( Plasma pTau181 predicts Alzheimer’s progression in real-world memory clinic patients ). Ez jól mutatja, hogy egy pozitív teszt esetén indokolt a fokozott odafigyelés és esetleg megelőző jellegű beavatkozások, míg negatív tesztnél inkább megnyugtató, konzervatív követés is elegendő lehet.
Egészségtudatos emberek – teljesebb kép a jövőbeli kockázatokról
Sokan, akik tudatosan törődnek az egészségükkel, szeretnének minél teljesebb képet kapni a jövőbeli kockázataikról. Számukra a p-tau181 teszt egyfajta “előrejelzés” lehet az agy egészségéről. Még tünetmentes állapotban, jó kognitív funkciók mellett is kiderülhet, ha valakinél már elindultak azok a folyamatok, amelyek kezelés vagy életmódváltás hiányában évekkel később Alzheimer-kórhoz vezethetnek. Az így szerzett információ birtokában időben lehet cselekedni: egy negatív eredmény fenntarthatja a motivációt az eddig is követett egészséges életmódra, míg egy pozitív eredmény még inkább ösztönözhet a tudományosan javasolt megelőző lépések megtételére. Ide tartozik például a rendszeres testmozgás, az agyat stimuláló szellemi tevékenységek beiktatása, a társas aktivitások fenntartása, az étrend tudatos megválogatása és a szív- és érrendszeri rizikófaktorok (vérnyomás, koleszterin, vércukor) kordában tartása. Ezzel a proaktív megközelítéssel egy egészségtudatos ember jelentősen csökkentheti az esélyét annak, hogy nála valóban kialakuljon a betegség – akkor is, ha genetikai vagy egyéb okokból magasabb alap-kockázattal indul.
Pozitív vagy negatív eredmény: mindenképpen hasznos információ
Legyen akár negatív, akár pozitív a p-tau181 teszt eredménye, az mindenképpen értékes információval szolgál. A negatív eredmény megnyugtató, hiszen azt jelenti, hogy jelenleg nincsenek az Alzheimer-kórra utaló biomarker eltérések – azaz pillanatnyilag nagyon kicsi az esélye annak, hogy a háttérben már zajlana a betegség folyamata. Ilyenkor az érintett folytathatja vagy még inkább erősítheti egészséges életmódját a továbbiakban is, ami önmagában is jótékony az agy számára. A pozitív eredmény elsőre ijesztő lehet, de valójában egy időben jövő figyelmeztetés, ami lehetőséget ad a cselekvésre. Fontos hangsúlyozni, hogy a pozitív biomarkereredmény nem egyenlő azonnali demenciával: azt jelenti, hogy az Alzheimer-kórhoz köthető elváltozások jelen vannak, de gyakran évek vagy évtized is eltelhet a súlyos tünetek kialakulásáig. Ezt az időablakot kihasználva számos olyan lépést lehet tenni, amellyel a kutatások szerint lassítható vagy akár meg is előzhető a folyamat előrehaladása. Például egy átfogó életmódprogram (megfelelő diéta, rendszeres mozgás, agytorna, szív-érrendszeri rizikófaktorok kezelése) alkalmazásával a vizsgálatok szerint javítható a kognitív funkció és csökkenthető a hanyatlás esélye: a FINGER nevű klinikai vizsgálatban két év alatt az életmódbeli beavatkozásban részesülő idősek kognitív teljesítménye 25%-kal jobban javult, és 30%-kal kisebb arányban alakult ki náluk további romlás, mint a kontrollcsoportban (The FINGER study - FBHI) (The FINGER study - FBHI). Vagyis a pozitív teszt egy megerősítés arra, hogy érdemes komolyan venni ezeket a tanácsokat és változtatni, amíg még hatásosak lehetnek.
Végül érdemes kiemelni, hogy mindazok az életmódbeli ajánlások, amelyek a szakemberek szerint segítenek az Alzheimer-kockázat csökkentésében – mint a rendszeres testmozgás, a dohányzás elhagyása, az alkoholfogyasztás mérséklése, az egészséges testsúly és étrend fenntartása, valamint a vérnyomás, koleszterin és vércukorszint megfelelő szinten tartása – nem szélsőséges dolgok, hanem a mindennapi egészséges élet részei (NeuRA | New WHO Guidelines recommend specific interventions for…). Ezek betartása számos egyéb pozitív hatással is jár, nem csak a demencia megelőzésében. Ahogy a WHO egyik jelentésében is hangsúlyozzák: „ami jó a szívnek, az jó az agynak is.” (NeuRA | New WHO Guidelines recommend specific interventions for…) Más szóval, a teszt által jelzett kockázat esetén javasolt lépések olyanok, amelyeket egyébként is érdemes megtennünk az egészséges, aktív időskorért. A p-tau181 teszt tehát egy hasznos eszköz ahhoz, hogy időben képbe kerüljünk az agyunk egészségével kapcsolatban – az eredménytől függően pedig megnyugtató visszajelzést vagy éppen egy fontos ösztönzést kapjunk az egészségünk védelme érdekében.
Megrendelés: ide kattintson!