Főoldal / Életmódbeli változtatásokkal az Alzheimer-kór ellen

Az Alzheimer-kór megelőzése és lassítása nem csupán gyógyszereken múlik – a mindennapi életmódunk is kulcsszerepet játszhat benne. Kutatások sora igazolja, hogy több kisebb életmódbeli változtatás együttesen jelentősen csökkentheti a demencia kockázatát, sőt akár lassíthatja is a már megindult folyamatot. Olyan átfogó nemzetközi vizsgálatok, mint a finn FINGER-vizsgálat vagy a Lancet Commission 2024 jelentése, tudományos bizonyítékokkal szolgálnak erre (Effects of intensive lifestyle changes on the progression of mild cognitive impairment or early dementia due to Alzheimer’s disease: a randomized, controlled clinical trial) (Nearly half of dementia cases could be prevented or delayed by tackling 14 risk factors | UCL News - UCL – University College London). A jó hír az, hogy soha nem túl korai vagy túl késő elkezdeni az agyunk védelmét – már középkortól érdemes, de idősebb korban is bármikor profitálhatunk a pozitív változtatásokból (Two new dementia risk factors identified in Lancet Commission study | Alzheimer's Society). Nézzük meg, milyen életmódelemek segíthetnek az Alzheimer-kór megelőzésében és a leépülés lassításában, barátságos, motiváló megközelítésben!

Egészséges táplálkozás – üzemanyag az agynak

A táplálkozás az egyik legfontosabb pillére az agybarát életmódnak. A kutatók szerint, ha csökkentjük a telített és transzzsírok bevitelét, miközben növeljük az omega-3 zsírsavak fogyasztását és rengeteg zöldséget, gyümölcsöt eszünk, az késleltetheti az Alzheimer-kór kialakulását (Alzheimer-kór esetén életmódváltással sokat lehet tenni a leépülés ellen – Ekonom). Praktikusan ez egy mediterrán vagy MIND-diéta jellegű étrendet jelent: sok zöld leveles és egyéb zöldség, gyümölcs, teljes kiőrlésű gabona, hal és olívaolaj, valamint diófélék, magvak. Ezek az ételek tele vannak antioxidánsokkal és gyulladáscsökkentő tápanyagokkal, amelyek védik az agysejteket. Ugyanakkor érdemes visszafogni a vörös húsok, a vaj, a cukor és az erősen feldolgozott élelmiszerek fogyasztását. „Ami jó a szívnek, az jó az agynak is” – tartja a mondás, és nem véletlenül (Effects of intensive lifestyle changes on the progression of mild cognitive impairment or early dementia due to Alzheimer’s disease: a randomized, controlled clinical trial). A szívbarát étrend ugyanis segít megelőzni az érelmeszesedést, ami az agyi ereket is védi. A FINGER-vizsgálatban is egy kiegyensúlyozott, egészséges étrend volt a program része, és hozzájárult ahhoz, hogy a beavatkozáson résztvevők kognitív (gondolkodási) teljesítménye 2 év alatt mintegy 25%-kal jobb maradt, mint a kontrollcsoporté (Effects of intensive lifestyle changes on the progression of mild cognitive impairment or early dementia due to Alzheimer’s disease: a randomized, controlled clinical trial). Az eredmények alapján már önmagában az egészségesebb étkezés is jelentős lépés, amit bárki megtehet az agya érdekében.

Rendszeres mozgás – ép testben ép agy

A testmozgás nem csak az izmainkat erősíti, hanem az agyunkat is védi. Rendszeres fizikai aktivitás hatására javul az agy vérellátása, nő az idegsejtek oxigén- és tápanyagellátása, sőt olyan növekedési faktorok szabadulnak fel, amelyek elősegítik új agyi kapcsolatok és sejtek kialakulását. Klinikai vizsgálatok és megfigyelések szerint a rendszeresen mozgó embereknél kisebb az Alzheimer-kór kockázata, és a lefolyása is lassabb lehet (7 életmód tanács, melyekkel csökkentheti az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát | EgészségKalauz). Nem kell maratonfutónak lennünk: egy kutatás szerint már napi plusz 5 perc sétával is mérhetően csökkent a demencia kockázata idősebbeknél (Small Amounts of Moderate to Vigorous Physical Activity Are Associated with Big Reductions in Dementia Risk | Johns Hopkins | Bloomberg School of Public Health). A szakemberek általános ajánlása heti legalább 5×30 perc közepes intenzitású mozgás (pl. tempós séta, kerékpározás, úszás) – de ha most kezdi valaki, már a kisebb mennyiségű aktivitás is sokkal jobb a semminél. Egy friss, 2025-ös vizsgálatban például azt találták, hogy heti 35 perc mozgás (kb. napi 5 perc) 40%-kal alacsonyabb demenciakockázattal járt a teljesen inaktív életmódhoz képest (Small Amounts of Moderate to Vigorous Physical Activity Are Associated with Big Reductions in Dementia Risk | Johns Hopkins | Bloomberg School of Public Health) (Small Amounts of Moderate to Vigorous Physical Activity Are Associated with Big Reductions in Dementia Risk | Johns Hopkins | Bloomberg School of Public Health). A lényeg a rendszeresség: építsük be a mozgást a mindennapokba – akár egy kiadós esti séta, kerti munka vagy tánc formájában –, mert agyunk meghálálja a fáradozást.

Pihentető alvás – a memória őre

A minőségi alvás az agy láthatatlan „karbantartó műszakja”. Mély alvás során az agyunk szó szerint méregtelenít: ilyenkor takarítja ki a nap során felhalmozódott káros fehérjéket (például a béta-amiloidot) az agyszövetek közül. Kutatások szerint, akik több mélyalváshoz jutnak éjszaka, azoknál kisebb valószínűséggel alakul ki Alzheimer-kór, éppen azért, mert alvás közben jobban megtisztul az agyuk (News: Deep Sleep Protects Against... (NPR News) - Behind the headlines - NLM). Az alvászavarok, krónikus alváshiány ezzel szemben hosszú távon növelhetik a kockázatot – egy vizsgálatban például azt találták, hogy azoknál, akik csak 5 órát vagy kevesebbet aludtak éjszakánként, kétszeresére nőtt a demencia kialakulásának esélye a 7-8 órát alvókhoz képest (Sleep well — and reduce your risk of dementia and death - Harvard Health). Fontos tehát törekedni a pihentető, 7-8 óra alvásra. Ennek érdekében kialakíthatunk egy lefekvés előtti rutint (pl. relaxáció, olvasás, kütyük mellőzése), ügyeljünk a hálószoba nyugalmára, s ha tartós alvásproblémánk van (pl. alvási apnoé), kérjünk orvosi segítséget. Az alvó agy tanul és tisztul – adjuk meg neki a lehetőséget a regenerálódásra!

Szellemi aktivitás és társas kapcsolatok – tornáztassuk meg az agyat

Az agyunk számára is igaz: “használd vagy elveszíted!” A szellemi aktivitás – legyen az új dolgok tanulása, olvasás, keresztrejtvényfejtés vagy akár egy új hobbi elsajátítása – edzésben tartja az ideghálózatokat. Amikor kihívás elé állítjuk az agyunkat, új idegi kapcsolatok épülnek, és tartalék „pályákat” alakítunk ki. Ennek köszönhetően, még ha később meg is indulnak az Alzheimer-kórra jellemző agyi elváltozások, a tünetek lassabban jelentkezhetnek, mert az agyunk a tartalék kapcsolatok révén kompenzálni tud egy ideig. Ezt nevezzük kognitív rezerveképzésnek. Minél többet tanulunk és használjuk az agyunkat életünk során, annál nagyobb ez a védő tartalék. Nem véletlen, hogy a Lancet Commission szakértői az alacsony iskolázottságot az egyik kockázati tényezőként azonosították (Nearly half of dementia cases could be prevented or delayed by tackling 14 risk factors | UCL News - UCL – University College London) – a művelődés, folyamatos tanulás tehát védőfaktornak számít. Tipp: Tornáztassa az agyát változatos módokon! Például:

  • Olvasson könyveket, újságot, tanuljon online új ismereteket.
  • Játsszon társasjátékokat, fejtsen rejtvényt vagy sudoku feladványokat.
  • Tanuljon új készségeket: akár egy idegen nyelvet, hangszeren játszani, vagy főzőtanfolyamra jelentkezni.

A társas kapcsolatok ápolása szintén létfontosságú. A magány és izoláció növeli a demencia kockázatát, míg az aktív társas élet védő hatású (Dementia risk factors infographic | Alzheimer's Disease International (ADI)) (Dementia risk factors infographic | Alzheimer's Disease International (ADI)). Baráti beszélgetések, közös programok, családi kapcsolatok – mind-mind mentális stimulációt és érzelmi támogatást nyújtanak. Akár egy klubhoz, közösséghez való csatlakozás is sokat segíthet. Nevessünk, beszélgessünk, legyünk közösségben – ezek nemcsak a lelkünknek, hanem az agyunknak is jót tesznek.

(Dementia risk factors infographic | Alzheimer's Disease International (ADI)) A Lancet Commission 2024 jelentése szerint 14 befolyásolható kockázati tényező is hozzájárulhat az Alzheimer-kór és demencia kialakulásához. Ide tartoznak többek között a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, a mozgáshiány, az elhízás, a depresszió, a kezeletlen halláscsökkenés és látásromlás, a társas izoláció, valamint a légszennyezés. E tényezők együttes kezelése és javítása globálisan a demenciás esetek akár 40-50%-át megelőzhetné vagy késleltethetné (Two new dementia risk factors identified in Lancet Commission study | Alzheimer's Society) (Nearly half of dementia cases could be prevented or delayed by tackling 14 risk factors | UCL News - UCL – University College London).

Az egészségügyi kockázatok kezelése – védd az ereket, védd az agyat

Látható, hogy az Alzheimer-kór kockázata szoros összefüggésben áll az általános egészségi állapotunkkal. Ami a testnek árt, az az agynak sem használ. Éppen ezért a krónikus betegségek megelőzése és kezelése kulcsfontosságú az agy védelmében. Törekedjünk a vérnyomásunk normál szinten tartására (ideális esetben 120/80 Hgmm alatt) – a kezeletlen magas vérnyomás évek alatt károsítja az agyi ereket, elősegítve az érelzáródásokat és az agyi károsodást. Figyeljünk a vércukorszintünkre is: az 2-es típusú cukorbetegség és az inzulinrezisztencia szintén összefügg az emelkedett demenciakockázattal. Tartsuk kordában a koleszterinszintünket – a friss kutatások a magas LDL (“rossz” koleszterin) szintet is az új rizikófaktorok között azonosították (Nearly half of dementia cases could be prevented or delayed by tackling 14 risk factors | UCL News - UCL – University College London). Ezeket a célokat segíti a már említett étrend és mozgás, szükség esetén pedig az orvosi kezelés. Emellett hagyd abba a dohányzást, ha dohányzol – a cigaretta számos módon roncsolja az ereket és idegsejteket is. Csak mértékkel fogyassz alkoholt, a nagy mennyiségű alkoholfogyasztás károsítja az agyat (a Lancet bizottság szerint az alkohol túlzott fogyasztása is a kerülendő tényezők egyike (Dementia risk factors infographic | Alzheimer's Disease International (ADI))). Védd a fejedet – használj bukósisakot biciklizésnél, sportolásnál, hogy elkerüld a fejsérüléseket (a súlyos fejsérülés szintén növeli a kockázatot). Figyelj a hallásodra és látásodra is: ha hallókészülékre vagy szemüvegre van szükséged, ne habozz használni, mert a kezeletlen érzékszervi problémák megnehezítik a kommunikációt, fokozva az agyi leépülést. Végül, bár egyénileg kevéssé tudjuk befolyásolni, de társadalmi szinten fontos a levegőszennyezés csökkentése, mert a szennyezett levegő hosszú távon szintén káros az agyra (Dementia risk factors infographic | Alzheimer's Disease International (ADI)). Összefoglalva: a testi egészségünk védelme egyben az agyunk védelmét is jelenti.

Összetett életmódprogramok – a kis lépések ereje együtt

Egyre több bizonyíték utal arra, hogy nem egy csodamódszer létezik az Alzheimer ellen, hanem sok apró, de együttes hatású lépés. Az eddigi legerősebb eredményeket olyan összetett életmódprogramokkal érték el, amelyek egyszerre több fronton avatkoztak be: étrend, mozgás, szellemi tréning, társas támogatás és az egészségi rizikófaktorok kezelése együtt. A már említett FINGER-vizsgálat két éven át tartó multidomain (többterületes) programja például sikeresen fenntartotta az idősebb résztvevők kognitív képességeit, míg a kezeletlen kontrollcsoportban romlást mértek (Effects of intensive lifestyle changes on the progression of mild cognitive impairment or early dementia due to Alzheimer’s disease: a randomized, controlled clinical trial). Világszerte – a FINGER nyomán – több mint 60 országban indultak hasonló életmódvizsgálatok (World-Wide FINGERS hálózat), amelyek célja a demencia megelőzése különféle populációkban (Effects of intensive lifestyle changes on the progression of mild cognitive impairment or early dementia due to Alzheimer’s disease: a randomized, controlled clinical trial). Egy 2024-es nemzetközi tanulmány (melyben amerikai és európai kutatók működtek közre) pedig azt találta, hogy már 20 hét intenzív, komplex életmódváltás(növényi alapú étrend, napi testmozgás, stresszcsökkentő jóga és meditáció, heti több alkalommal csoportos támogatás) kimutathatóan javította a korai Alzheimer-kórral élő betegek kognitív teljesítményét (Alzheimer-kór esetén életmódváltással sokat lehet tenni a leépülés ellen – Ekonom) (Alzheimer-kór esetén életmódváltással sokat lehet tenni a leépülés ellen – Ekonom). Ez azért rendkívül biztató, mert korábban nem láttunk arra példát, hogy pusztán életmód beavatkozással ilyen rövid idő alatt állapotjavulást érjenek el már diagnosztizált betegekben. Természetesen további, nagyobb vizsgálatokra van szükség, és nem szabad csodát várni – de az eredmények azt sugallják, hogy sosem késő változtatni, és mindig van értelme bevezetni az egészséges szokásokat.

Összegzésül: az Alzheimer-kór megelőzése és lassítása nem egyetlen nagy lépésen, hanem sok apró szokáson múlik. Ha odafigyelünk az étrendünkre, rendszeresen mozgunk, eleget alszunk, használjuk a fejünket, ápoljuk kapcsolatainkat és gondoskodunk testi egészségünkről, az agyunkat a lehető legjobb esélyhez juttatjuk. Mindezt érdemes már fiatalabb korban elkezdeni, de idősebb korban sincs veszve semmi – bármikor profitálhatunk a pozitív változásokból. A tudományos bizonyítékok egyre erősebbek, de talán ennél is fontosabb, hogy mi magunk is jobban érezzük magunkatezektől a szokásoktól. Apránként haladva, lépésről lépésre alakítsuk ki az agybarát életmódot – az eredmény pedig remélhetőleg egy élesebb elme, jobb memória és minőségibb időskor lesz, amivel lassíthatjuk vagy akár meg is előzhetjük a feledékenység és leépülés folyamatát. A döntés a kezünkben van: tegyünk ma az agyunk egészségéért, mert minden kis lépés számít!

Források: A fenti állítások olyan hiteles nemzetközi kutatásokon és ajánlásokon alapulnak, mint a Finnish Geriatric Intervention Study (FINGER) eredményei (Effects of intensive lifestyle changes on the progression of mild cognitive impairment or early dementia due to Alzheimer’s disease: a randomized, controlled clinical trial), a 2024-es Lancet Commission szakértői jelentése (Nearly half of dementia cases could be prevented or delayed by tackling 14 risk factors | UCL News - UCL – University College London), egy 2024-ben az Alzheimer’s Research & Therapy folyóiratban megjelent klinikai vizsgálat (Alzheimer-kór esetén életmódváltással sokat lehet tenni a leépülés ellen – Ekonom), valamint számos egyéb tudományos tanulmány és orvosi szervezet (Harvard Medical School, Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, Alzheimer’s Society, National Institutes of Health stb.) friss publikációi (Two new dementia risk factors identified in Lancet Commission study | Alzheimer's Society) (Small Amounts of Moderate to Vigorous Physical Activity Are Associated with Big Reductions in Dementia Risk | Johns Hopkins | Bloomberg School of Public Health). E források egyöntetűen arra mutatnak rá, hogy az életmódnak óriási szerepe van az Alzheimer-kór kockázatának csökkentésében – éljünk a lehetőséggel, és kezdjünk el ma tenni az agyunk egészségéért!

Megrendelés: ide kattintson! 

Alzheimer tartalomjegyzék és fogadóoldal